Lokomotywazdrowia.pl

Wirus czy bakteria? Co powoduje infekcję?

13-12-2018

 

Sezon przeziebień trwa a najlepsze. Katar, kaszel, ból gardła, gorączka - czy to zwykłe przeziębienie czy już grypa? Takie objawy są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza rodzinnego. Bardzo ważne jest ustalenie z jaką infekcją mamy do czynienia – wirusową czy bakteryjną, a co za ty idzie dobranie odpowiedniego leczenia. Około 90% infekcji dróg oddechowych, które objawiają się katarem, bólem gardła, kaszlem czy kichaniem są spowodowane przez wirusy, a antybiotyki zwalczają jedynie bakterie i grzyby. Niestety infekcje wirusowe i bakteryjne często dają te same objawy, a niewłaściwe stosowanie antybityków nie tylko obciąża wątrobę i nerki, ale także osłabia układ odponościowy i sieje spustoszenie w dobrej florze bakteryjnej organizmu.

 

 

W ustaleniu, co wywołuje chorobę może pomóć test białka CRP, które powstaje jako reakcja obronna organizmu – jest to tzw. marker stanu zapalnego. Zdrowy organizm produkuje białko CRP w niewielki ilościach. W infekcjach wywołanych przez wirusy, takich jak przeziębienie, grypa, wirusowe zapalenie układu oddechowego czy mononukleoza (EBV) wartości CRP nieznacznie wzrasta (8-40 mg/L) – w nielicznych przypadkach może lekko przekraczyć 40 mg/L. Infekcje bakeryjne wyraźnie podnoszą wartość CPR. Bardzo wysoki wynik - CRP 100 mg/L i wyższy - wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, ponieważ świadczy o silnej infekcji bakteryjnej i konieczność zastosowania antybiotyku.  

 

 

Dostepne w naszym sklepie Test CRP stanowi alternatywę względem badania CRP wykonywanego w laboratoriach medycznych. Jest szybki, można go wykonać w domu, nie trzeba czekac na wynik, a uzyskanie wyniku w czasie rzeczywistym pozwala szybko określić stan zdrowia pacjenta w chwili wykonywania badania.

 

 

ROZKŁAD JAZDY

Kupuj
bezpiecznie

 • Płatność
  kartą, przelewem lub
  za pobraniem
 • Pomoc konsultanta
  pn-pt: 7:30 - 16:30
 • Darmowy transport
  powyżej 500 zł brutto
 • Superszybka dostawa
  nawet w 24h

Szukasz czegoś czego nie ma w lokomotywie?