Szybki test na boreliozę z krwi

03-08-2018

Kleszcze są nosicielami wielu patogenów - zarówno wirusów, jak i bakterii. Najczęstszą chorobą odkleszczową w Polsce jest borelioza wywoływana przez krętki Borrelia, które są obecne w układzie pokarmowym kleszczy. Ukąszenie i rozwój infekcji, może skończyć się przewlekłą chorobą prowadzącą do zaburzeń neurologicznych, serca czy choroby stawów.

 

Podstawowe badania w kierunku boreliozy po ukąszeniu kleszcza można zlecić w laboratorium diagnostycznym. Od niedawna dostępne są również szybkie testy na boreliozę wykrywające przeciwciała IgM w krwi pobranej z nakłucia palca. Test z krwi wykrywa świeżą infekcję boreliozy, co umożliwia podjęcie skuteczniejszego leczenia.

 

Dlaczego trudno zauważyć wczesną infekcję? 

Okres żerowania kleszczy może trwać cały rok – kleszcze atakują nawet zimą, kiedy temperatury nie spadają poniżej zera. Cała Polska uznana jest za rejon endemiczny dla boreliozy co oznacza, że nie ma obszarów wolnych od kleszczy. Szczyt aktywności kleszczy obserwuje się wiosną oraz wczesną jesienią – na przełomie września i października.

W przypadku ukąszenie kleszcza może dojść do przeniesienia bakterii do organizmu. W miejscu ukąszenie może pojawić się rumień, który jest charakterystycznym objawem wczesnej infekcji. Należy pamiętać, że rumień przypominający tarczę strzelniczą (jasne i ciemne obszary) powiększa się, osiągając średnicę ponad 5cm. Jak wiadomo, rumień nie pojawia się w większości przypadków infekcji. Dodatkowo objawy grypopodobne, takie jak gorączka, osłabienie czy bóle mięśni są najczęściej mylone z innymi chorobami.

Wiele osób nie zauważa ukąszenia kleszcza, ponieważ rozmiary nimfy (stadium rozwojowe kleszczy, mniejsze niż 1 mm) powodują, że nawet najedzony kleszcz jest ledwo widoczny. Dodatkowo wydzielane przez kleszcza substancje przeciwzapalne i znieczulające pomagają bakteriom wniknąć niezauważenie do organizmu.

 

Jak prawidłowo usunąć kleszcza

Prawdopodobieństwo zakażenia zależy także od tego jak szybko i prawidłowo usuniemy kleszcza. Pasożyta nie wolno wyrywać i ciągnąć – fragmenty ciała pajęczaka mogą powodować infekcje. Ściskanie, duszenie tłuszczem lub przypalanie kleszcza może doprowadzić do wstrzyknięcia śliny lub treści jelitowej wraz z patogenami. 

Także budowa aparatu gębowego utrudnia usunięcie pasożyta. Hypostom – czyli część którą kleszcz wbija w skórę żywiciela jest pokryty małymi kolcami, skutecznie zakotwiczającymi główkę w ciele ofiary. Dlatego przy wyjmowaniu pasożyta najlepiej sprawdza się ich wykręcanie a nie wyrywanie – w trakcie ruchu obrotowego kolce hypostomu „składają się” wokół osi obrotu, co eliminuje ryzyko, ze główka pajęczaka pozostanie w skórze.

Haczyk Tick Twister® Kleszczołapki jest jedynym przyrządem, który pozwala użytkownikowi uchwycenie kleszcza bez ściskania i usunięcie go ruchem obrotowym.

 

Domowy test na boreliozę – wiarygodny wyrób medyczny do samokontroli

Ponieważ objawy wczesnej infekcji ciężko zauważyć, najlepszym sposobem na wykrycie boreliozy są badania krwi.

Szybki test na boreliozę TIK’ALERT jest testem diagnostycznym, który posiada status wyrobu medycznego do samokontroli. Został on opracowany jako tzw. test point of care i od wielu lat wykorzystywany był jako test używany przez specjalistów – lekarzy, laboratoria, szpitale oraz ośrodki zdrowia. Ponieważ wykonanie testu jest łatwe, zajmuje kilka minut oraz nie wymaga dodatkowego sprzętu – test został również dopuszczony do używania przez pacjentów. Domowy test na boreliozę z krwi posiada certyfikat zgodności CE oraz badania kliniczne.

 

Jak działa szybki test na boreliozę?

Do wykonania badania konieczna jest próbka krwi z palca. Test wykrywa czy w badanej próbce krwi znajdują się przeciwciała IgM przeciwko bakterii Borrelia.

Przeciwciała IgM to cząsteczki, które wytwarza układ odpornościowy w odpowiedzi na zakażenie. Na to potrzeba jednak czasu. Test należy wykonać nie wcześniej niż po 2 tygodniach od ukąszenia kleszcza – tyle czasu potrzebuje organizm, żeby wyprodukować przeciwciała do walki z infekcją. Przeciwciała IgM to tzw. marker świeżej (wczesnej) infekcji i są wykrywane w krwi nawet po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia infekcji.

Jeżeli test wskaże wynik pozytywny konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Pamiętaj, badania na boreliozę zawsze wykonuj z krwi a nie tzw. testem z kleszcza!

Zgodnie z obowiązującymi standardami diagnostycznymi i opracowanym protokołem badań (według Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych) rozpoznanie boreliozy u chorego polega na wykryciu przeciwciał przeciwko boreliozie w krwi chorego (tzw. badania serologiczne).

Nie badaj kleszcza na obecność boreliozy! Dlaczego?

Test z kleszcza nie jest wyrobem medycznym do samokontroli, nie służy więc do diagnostyki ludzkiej, lecz weterynaryjnej. Główne powody, dla których badanie kleszcza nie jest zalecane przez lekarzy to:

  1. Wykryty przez test z kleszcza materiał genetyczny bakterii, może być śladem po nieaktywnych martwych krętkach
  2. Ukąszenie kleszcza, który ma krętki nie jest tożsame z wystąpieniem boreliozy u człowieka. Jest tylko 5% szans, że kleszcz przeniesie na nas infekcję.
  3. Wiele kleszczy (bo nawet co 3 kleszcz) jest nosicielem boreliozy. Dodatni wynik testu z kleszcza jest zatem bardzo prawdopodobny, nie znaczy to że sami mamy boreliozę.

Wykonywanie badania kleszcza diagnostycznie nie ma znaczenia, ponieważ finalnie zawsze wykonuje się badania krwi pacjenta. Dodatkowo może to opóźniać prawidłowe rozpoznanie. Natomiast test na boreliozę z krwi umożliwia również badanie profilaktyczne u osób, które nie zauważyły ukąszenia kleszcza.

 

Przyrządy do usuwania kleszczy są dostępne w Lokomotywiezdrowia.pl. Sprawdź! 

Teraz także w formie wygodnego breloka. Sprawdź! 

Szybki test na boreliozę TIK’ALERT jest dostępny w Lokomotywiezdrowia.pl. Sprawdź! 

ROZKŁAD JAZDY

Kupuj
bezpiecznie

  • Płatność
    kartą, przelewem lub
    za pobraniem
  • Pomoc konsultanta
    pn-pt: 7:30 - 16:30
  • Darmowy transport
    powyżej 500 zł brutto
  • Superszybka dostawa
    nawet w 24h

Szukasz czegoś czego nie ma w lokomotywie?

Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych z dnia 7.04.2022 informujemy, że strona zawiera niepubliczną reklamę m.in wyrobów medycznych, z których wiele jest przeznaczonych dla profesjonalistów, tj. osób fizycznych, które mają formalne wykształcenie związane z ochroną zdrowia, medycyną i weterynarią.